In 2024 was België één van de eerste Europese landen die burgers een digitale portefeuille ter beschikking kon stellen. De app MyGov.be zorgt voor een vlotte toegang tot digitale documenten en berichten van de overheid. Het gebruik zal op termijn nog sterk gaan groeien. De app, gerealiseerd door de FOD BOSA, bouwt verder op een lange reeks herbruikbare componenten.
De uitdaging
Onder de Europese verordening EIDAS 2.0 zal elke EU-lidstaat uiterlijk in 2026 een digitale identiteitsportefeuille (EUDI-wallet) aan zijn burgers ter beschikking stellen. Hiermee kun je op een smartphone onder meer je persoonlijke informatie en attributen bewaren, beheren en tonen. De verplichting is een belangrijke stap naar e-governmentdiensten van de nieuwe generatie, die klaar zijn voor mobiel gebruik. Om te vermijden dat op termijn talloze e-governmentdiensten zouden evolueren naar telkens een aparte app, moet het nieuwe toegangspunt gebruiksvriendelijk, generiek en herbruikbaar worden opgezet. En uiteraard moet het resultaat je persoonsgegevens strikt beschermen.
De oplossing
Met de lancering in 2024 van MyGov.be was België één van de eerste EU-landen met een werkende digitale portefeuille, klaar om te evolueren naar de Belgische EUDI-wallet. De lancering was meteen succesvol. Op het einde van 2025 hadden al meer dan 500.000 landgenoten de app geïnstalleerd. Ondertussen blijven zowel het aantal gebruikers, als het aantal ‘use cases’ gestaag stijgen. Hergebruik van bestaande componenten en API’s waren een belangrijke factor om snel, betrouwbaar en kostenbeperkend aan de slag te gaan.
De voordelen
In MyGov.be vinden Belgische burgers niet alleen digitale informatie over hun identiteit, die op termijn zal gelden als identiteitsbewijs. Je vindt er nu ook al een persoonlijke digitale sleutel om je online aan te melden bij overheidstoepassingen (via CSAM). De app bevat ook een loket waar je officiële documenten kunt aanvragen en een directe toegang tot je eBox Burger. Heb je een nieuw bericht in je eBox? Dan krijg je meteen ook een notificatie op je smartphone via MyGov.be, wat een selectiever en betrouwbaarder kanaal is dan de melding via e-mail. In tegenstelling tot generieke kanalen zoals SMS en e-mail, die kwetsbaar zijn voor Phishing en fraude-pogingen, is de communicatie via MyGov.be immers strikt voorbehouden aan overheidsdiensten.
In de toekomst
Een nieuwe stap in de functionele ontwikkeling van MyGov.be is de mogelijkheid om documenten digitaal te ondertekenen. Hiermee krijgt een andere belangrijke functie van de digitale identiteitskaart (e-ID) ook een alternatief voor mobiel gebruik. Op je mobiele telefoon zit immers geen kaartlezer.
Terwijl een groot aantal documenten – zoals je identiteit, je sociaal statuut, je burgerlijke stand, je ISI+ of de inschrijving van je voertuig – vandaag al in MyGov.be beschikbaar zijn, hebben je rijbewijs en je eID-gegevens er nog niet dezelfde juridische waarde als het origineel. In de toekomst zal de app de Europese normen integreren en zal het Belgische wettelijk kader verder afgestemd worden, waardoor het gebruik van MyGov.be in de praktijk verder zal toenemen.
Tot slot is MyGov.be een veelzijdig toegangspunt voor nieuwe e-governmenttoepassingen voor mobiel gebruik. Dankzij haar generiek karakter en belangrijk aantal bestaande gebruikers wordt het interessanter om dit als front-end te gebruiken, eerder dan burgers telkens een aparte app ter beschikking te stellen.
Elke overheidsinstelling die een mobiele app ontwikkelt, moet zich eerst afvragen: Kan ik hiervoor MyGov.be gebruiken?
Eén tool, zonder alles opnieuw uit te vinden
Sam Van Den Eynde
eIDAS & Digital Identity Expert